Danes je 28.11.2024

Input:

Ur. l. RS 5016/2006, Zakon o davku na vodna plovila, z dne 31.5.2012

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
ZAKON
O DAVKU NA VODNA PLOVILA
(ZDVP)



Zadnja sprememba
Številka
Veljavno od
Zakon za uravnoteženje javnih financ (ZUJF)
1700/2012
31.5.2012
1. člen
(vsebina zakona)
Ta zakon ureja davek na vodna plovila (v nadaljnjem besedilu: davek od plovil).
2. člen
(predmet obdavčitve)
Davek od plovil se plačuje od:
-  plovil daljših od petih metrov, ki so vpisana v evidencah, vzpostavljenih na podlagi zakonov, ki urejajo plovbo po morju in celinskih vodah, (v nadaljnjem besedilu: evidence plovil), razen plovil v gradnji,
-  plovil daljših od petih metrov, katerih lastniki oziroma lastnice (v nadaljnjem besedilu: lastniki) so rezidenti Republike Slovenije in izpolnjujejo tehnične pogoje za vpis v evidence plovil iz prejšnje alineje, vendar v njih niso vpisana ter
-  plovil daljših od petih metrov, katerih lastniki so rezidenti Republike Slovenije in izpolnjujejo tehnične pogoje za vpis v evidence plovil iz prve alineje tega člena, vendar v njih niso vpisana, ker so registrirana v tujini.
3. člen
(pripadnost davka)
(1)  Prihodki od davka od plovil po tem zakonu, katerih lastniki so rezidenti Republike Slovenije, pripadajo občini glede na stalno ali začasno prebivališče oziroma sedež zavezanca oziroma zavezanke za davek od plovil (v nadaljnjem besedilu: davčni zavezanec).
(2)  Prihodki od davka od plovil po tem zakonu, katerih lastniki so nerezidenti, pripadajo občini glede na sedež organa, pristojnega za vodenje evidence plovil.
4. člen
(davčni zavezanec)
(1)  Davčni zavezanec je lastnik plovila, ki je kot tak evidentiran v davčni evidenci iz 9. člena tega zakona.
(2)  Pri solastništvu oziroma skupnem lastništvu plovila je davčni zavezanec vsak solastnik oziroma solastnica (v nadaljnjem besedilu: solastnik) oziroma vsak skupni lastnik oziroma skupna lastnica (v nadaljnjem besedilu: skupni lastnik) plovila, pri čemer solastniki odgovarjajo za plačilo davka po tem zakonu sorazmerno z višino svojega solastniškega deleža, skupni lastniki pa so za plačilo davka odgovorni solidarno.
(3)  Solastniki oziroma skupni lastniki posameznega plovila lahko sporazumno določijo osebo, ki se v davčni evidenci evidentira kot zastopnik oziroma zastopnica (v nadaljnjem besedilu: zastopnik) solastnikov oziroma skupnih lastnikov plovila in je s tem pooblaščena za opravljanje vseh aktivnosti v zvezi z odmero in plačilom davka po tem zakonu ter sporočanje vseh podatkov, ki jih davčni urad vodi v skladu s tem zakonom.
(4)  Davčni zavezanec za davek od plovila, ki je predmet pogodbe o lizingu ali pogodbe o zakupu, je lahko tudi uporabnik oziroma uporabnica (v nadaljnjem besedilu: uporabnik) plovila, če lastnik in uporabnik plovila o tem skupno obvestita davčni urad najpozneje do odmere davka.
5. člen
(davčna obveznost)
(1)  Davčna obveznost se ugotavlja za obdobje koledarskega leta.
(2)  Davčna obveznost se za koledarsko leto ugotovi kot seštevek splošnega dela obveznosti, dela obveznosti, ki se nanaša na
Najbolj brani članki
več člankov
Najbolj priljubljeni seminarji

Obračunavanje plač in drugih prejemkov v javnem sektorju po 1. 1. 2024

Na seminarju vas bomo seznanili z obračunom plač za negospodarstvo, ki ima svoje posebnosti ter zakone, na katere je potrebno paziti. S 1. 1. 2024 nas je pričakalo kar nekaj sprememb, ki jih morate poznati in upoštevati pri nadaljnjem delu. Poleg boste pridobili tudi znanje o drugih prejemkih in povračilih iz delovnega razmerja. Posvetili pa se bomo vsem zadnjim zakonskim spremembam. Predavateljica bo predstavila različne zakonske spremembe ter vas opozorila, na kaj morate paziti pri povračilih in drugih prejemkih iz delovnega razmerja. Pogledali bomo kako je z letnim dopustom in regresom za letni dopust, delovno uspešnostjo in napredovanjem v 2024.

Več informacij >>>


Letno poročilo za leto 2024 v javnem sektorju vezano na aktualno zakonodajo

Vsako leto prihaja do sprememb tako na davčnem kot na računovodskem področju, zato smo za vse računovodje v javnem sektorju tudi letos pripravili vsakoletni posvet, kjer boste prejeli jasna navodila glede priprave in izdelave računovodskih izkazov za leto 2024. Zaključevanje leta bo tudi letos posvečeno aktualnim informacijam na tem področju, ob izvedbi pa upoštevane že sprejete novosti na davčnem in računovodskem področju za leto 2025 ter vse predvidene novosti v letu 2025. Predstavljene bodo torej vse posebnosti in novosti, ki veljajo v javnem sektorju, opozorili pa bomo tudi na najpogostejše napake na tem področju.

Več informacij >>>